خانه / فرهنگی / اجتماعی / ۱۰۰نفر ازمددجویان فومنی به پرورش کرم ابریشم اشتغال دارند

۱۰۰نفر ازمددجویان فومنی به پرورش کرم ابریشم اشتغال دارند

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد گیلان گفت: گیلان در تولید پیله ابریشم رتبه نخست را در بین استان‌های کشور دارد و ۱۰۰ نفر از مددجویان فومنی به پرورش کرم ابریشم اشتغال دارند


گیل آنلاین _ به گزارش سایت خبری کمیته امداد، حبیب اله رضا دوست، معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد گیلان در سفر به شهرستان فومن در جلسه توسعه و ترویج صنعت نوغانداری که با حضور جمعی از بهره‌برداران کرم ابریشم برگزار شد با تاکید بر اینکه توسعه و ترویج پرورش کرم ابریشم در بین خانوارهای تحت حمایت باهدف ایجاد شغل و افزایش درآمد برای آن‌ها انجام می‌شود گفت: گیلان در تولید پیله ابریشم رتبه نخست را در بین استان‌های کشور دارا است.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و معاونت اشتغال و خودکفایی کمیته امداد افزود: یکی از برنامه‌های مهم معاونت اشتغال این است که با استفاده از ظرفیت‌های دو سازمان و همچنین مددجویان مستعد اشتغال‌زایی برای افزایش تولید پیله ابریشم و اشتغال خانوارها گام‌های مؤثرتری بردارد.

رضا دوست بابیان اینکه شهرستان فومن ظرفیت خوبی برای پرورش پیله کرم ابریشم دارد ادامه داد: در حال حاضر ۷۹۵ نفر از نیازمندان این شهرستان به پرورش کرم ابریشم اشتغال دارند که ۱۰۰ نفر از آن‌ها مددجوی تحت حمایت کمیته امداد هستند.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد گیلان به کوتاه بودن طول دوره پرورش کرم ابریشم اشاره کرد و افزود: طول دوره پرورش کرم ابریشم حداکثر ۴۵ روز است و این موضوع زمینه خوبی را برای پرورش و توسعه و درآمدزایی در این صنعت فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه نوغان داران فومنی در سال جاری ۱۲۵۰ جعبه تخم نوغان را پرورش دادند خاطرنشان کرد: از هر جعبه تخم نوغان ۳۵ کیلو گرم برداشت شده و یک میلیارد و ۵۳۲ میلیون تومان درآمدزایی برای نوغان داران به دنبال داشته که سهم مددجویان فومنی ۲۵۰ میلیون تومان درآمد بوده است.

رضادوست استفاده از ظرفیت مرکز توسعه نوغانداری و جهاد کشاورزی استان برای افزایش درآمد خانوارها از برنامه‌های کمیته امداد برای رونق این صنعت در گیلان عنوان کرد و گفت: یکی دیگر از برنامه‌ها این است که ۵۲ هکتار زمین از سوی مرکز نوغان داری کشور برای فعالیت مددجویان گیلانی در صنعت پرورش کرم ابریشم در نظر گرفته شود.

وی بابیان اینکه در نظر داریم تا با فراهم آوردن بسترهای لازم تولید و پرورش هزار جعبه نوغان توسط مددجویان در سال آینده انجام شود افزود: همچنین کلیه امکانات حمایتی، فنی و آموزشی را در اختیار مددجویان و افرادی که بخواهند در زمینه تولید و پرورش کرم ابریشم اقدام کنند قرار می‌دهیم.

شایسته ذکر است مددجویانی که در زمینه صنعت نوغان‌داری فعالیت می‌کنند از تسهیلات قرض‌الحسنه برای پرورش کرم ابریشم از محل اعتبارات بانکی و اشتغال روستایی حداکثر تا مبلغ ۲۰ میلیون تومان بهره‌مند می‌شوند.

گیل آنلاین:کپی برای انتشار خبر باذکرمنابع خبربلامانع است

درباره ی مهزاد چرمساز

مطلب پیشنهادی

رشد۲۰درصدی سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی

با رشد ۲۰ درصدی نسبت مدت مشابه تحقق ۱۰۰۷۹ میلیارد ریالی سرمایه گذاری در ۱۲ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *