خانه / فرهنگی / هنرتئاترفعالیت گروهی وپویا

هنرتئاترفعالیت گروهی وپویا

زهره حبیبی:روانشناس،بازیگر،فعال تئاترمعلولین و ترانه سرا:

هنرتئاترفعالیت گروهی وپویاست

گیل آنلاین زهره حبیبی فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۹۱ بانقش آفرینی در نمایش شال قرمزی آغاز کرد.در کارنامه هنری او بازیگری در نمایش های “سایه”،”کله پوک ها”،”مسیر روشنایی” و نوشتن چند نمایشنامه دیده میشود.

زهره حبیبی موفق به کسب جوایزی ازجشنواره های هنری نیزگردیده است.

وی با توجه ویژه اش به جشنواره های موسیقی و تئاتر نگاه خاصی به این مقوله دارد.از نگاه او توجه ویژه به فعالیت های هنری معلولان دارای مزیت است و آنها از حمایت اجتماعی بالاتری بهره خواهند برد.

در تعاریف او اینگونه می خوانیم که:

تئاتریک فعالیت هنری گروهی و پویاست که در آن بازیگران و تمامی عوامل با نظارت و هدایت کارگردان برای رسیدن به هدفی مشترک یعنی اجراء نمایش تلاش میکنند.در این فعالیت هنری از کودک تا بزرگسال، افراد عادی و افراد دارای مشکل جسمی و ذهنی در کنار هم به صورت تیمی کار میکنند.

شبکهء اجتماعی افراد با نیازهای ویژه(معلولان)از قبیل نابینا،ناشنوا،جسمی_حرکتی و ذهنی، کوچکتر از دیگر افراد است در نتیجه تجارب اجتماعی شان محدودتر است.

بیش از ده سال است که در علم روانشناسى افراد استثنایى واژهء افراد با نیازهای ویژه(Individuals with special needs )را به جاى واژه  معلولیت به کار می برند. این واژه بار معنایى منفى معلولیت را ندارد و حاکى از آن است که افراد داراى مشکلات جسمى و ذهنى بیشتر از افراد عادی جامعه نیازمند امکانات، تجهیزات (مانند سمعک ،عصاى سفید، عضو مصنوعى، وسایل کمک آموزشى و …) و حمایت هاى اجتماعى و قانونى هستند تا بتوانند به شکوفایى  توانمندى های خود بپردازند.

امیدوارم همگام با علم جدید در کشور ما نیز از این واژهء پرمعنا در نامگذارى موسسات و جشنواره ها استفاده شود.حضور این افراد در تئاتر به ارتقاء مهارت اجتماعی و بالارفتن انعطاف پذیری آنان در تعاملات بین فردی کمک می کند.

کلاس های آموزشی بدن و بیان بازیگری از طریق تاکید بر میمیک صورت و حالت های بدنی هیجانات مختلف در ادراک بهتر احساسات خود و دیگران و بازنمایی درست هیجانات افراد عادی موثر است و اثربخشی بسیاری خواهد داشت.

به عنوان مثال:افراد نابینا که از دیدن حالات چهره ای و بدنی دیگران محروم هستند با این آموزش ها می توانند در درک و ابراز هیجانات و کنترل خشم خود موفق تر باشند.

علاوه بر این ایفاء نقش در تئاتر به خودی خود می تواند در پیشرفت و خودشکوفایی افراد ویژه اثر بگذارد و این افراد را به خودکفایی اقتصادی نیز برساند.

دیالوگ گویی هنرمند و ملاقات با مسئولین در جشنواره های هنری می تواند به حل بسیاری از مشکلات مادی و معنوی آنها کمک کند.

همچنین درجشنواره ها باید از سوگیری و نگاه ترحم آمیز داوران در اعمال رای بشدت پرهیز شود.

وی در پایان اشاره دارد که اختصاص دادن مکان دائمی مناسب جهت فعالیت وارائه آثارهنری ازطریق  برگزاری همایش موجب میشود تمام آحاد جامعه با توانمندیها و محدودیت های این افراد آشنا بشوند که منتهی به بالا رفتن پذیرش اجتماعى گردیده ودرنتیجه آن قطعاً کیفیت زندگى و عزت نفس این افراد ارتقا خواهد یافت.

تهیه وتنظیم مهستی چلبی

درباره ی مهزاد چرمساز

مطلب پیشنهادی

آموزش وپرورش در ترویج فرهنگ مدیریت مصرف نقش کلیدی دارد

مدیرعامل برق منطقه ای گیلان در جلسه انعقاد تفاهم نامه همکاری با آموزش و پرورش: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *