خانه / محیط زیست / درچهل ونهمین جلسه کمیسیون بهداشت،محیط زیست وخدمات شهری شورای شهررشت:بی توجهی مدیران کشوری نسبت به مشکلات پسماند

درچهل ونهمین جلسه کمیسیون بهداشت،محیط زیست وخدمات شهری شورای شهررشت:بی توجهی مدیران کشوری نسبت به مشکلات پسماند

در چهل و نهمین جلسه کمیسیون بهداشت ، محیط زیست و خدمات شهری شورای رشت به لزوم ایجاد بازارچه های هفتگی و موضوعی در رشت تاکید شد.

گیل آنلاین_ به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای رشت فاطمه شیرزاد با ابراز نگرانی از فوت یکی از هم استانیها به علت ابتلا به بیماری تب کونگو اظهار کرد: متاسفانه این بیماری در استان گیلان یک قربانی گرفته و به منظور آگاه سازی شهروندان  باید بنرهایی به منظور اطلاع رسانی در این باره در سطح شهر نصب شود.

وی به ایجاد بازارچه های خصوصی در رشت اشاره کرد و گفت: برخی از بازارچه ها در حال حاضر نیمه تعطیل بوده و باید با برنامه ریزی های مناسب مشکلات این حوزه را برطرف کنیم .

شیرزاد با تاکید بر اینکه ایجاد اشتغال در بازارچه ها می تواند در راستای رفع بیکاری بسیار مثمر ثمر باشد افزود: با همراهی گروه های اقتصادی در این بازارچه ها می توانیم به طور بهینه از آن به منظور رفع مشکل بیکاری استفاده کنیم.

وی با اشاره به راه اندازی بازار هفتگی در  رشت بیان کرد: بسیاری از شهرهای گیلان بازار هفتگی دارند و تشکیل بازار هفتگی در رشت نیز از خواسته های شهروندان است.

شیرزاد با بیان اینکه تشکیل بازار هفتگی در رشت از مدتها قبل مطرح شده است تصریح کرد: متاسفانه تا کنون این مهم اجرایی نشده و در برخی از محلات رشت از جمله پاره بیجار حمیدیان و غیره بازارهای هفتگی بدون نظارت سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری رشت مشغول فعالیت هستند.

وی با تاکید بر اینکه از وجود بازارچه های خصوصی باید به طور بهینه استفاده شود بیان کرد: نباید فقط به افتتاح بازارچه ها اکتفا کنیم و باید برای رونق آن نیز برنامه ریزی کرده و امید وارم بازارچه گیل بانو مختص بانوان نیز همزمان با دهه کرامت راه اندازی و رسما فعالیتش را آغاز کند.

شیرزاد بازارچه های خصوصی شهرداری رشت را یک ظرفیت مناسب به منظور ایجاد اشتغال دانست و افزود: متاسفانه در حوزه بازارچه های خصوصی به خوبی عمل نشده و حتی سرمایه گذاران این حوزه نیز ناراضی هستند.

رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای رشت به  فعالیت خوب بازارچه های میرزا کوچک ، چمران و لاکان مهر در رشت اشاره کرد و گفت: بازارچه ها یک سرمایه برای شهرداری رشت محسوب میشوند و ساختمانی که در اختیار هایپرمارکت احمدی قرار داده شده به طور مستقیم برای ۳۵۰ نفر در شهر اشتغال ایجاد کرده است.

شیرزاد با اشاره به بازارچه سرای آهنی رشت افزود: این بازارچه در میدان بزرگ رشت واقع است و دکه های فرسوده و بلا استفاده در آن وجود دارد.

شیرزاد با اشاره به تعطیلی بازارچه های سنتی از جمله بازار مسگران و غیره در رشت بیان کرد:  با احیای بازار مسگران در رشت شرایط جذب گردشگر در شهر ایجاد می شود و ایجاد بازارچه های هنر و غیره نیز می تواند در این حوزه نقش موثری ایفا کند.

رئیس کمیسیون بهداشت ، محیط زیست و خدمات شهری شورای رشت

ساماندهی دستفروشان را جزو وظایف اصلی شهرداری دانست بیان کرد: مطالبی که در زمینه رفع بیکاری و اشتغالزایی مطرح می شود با واقعیت فاصله فراوانی دارد و برخی از خانواده ها از روی ناچاری به این نوع فعالیت روی آورده اند.

وی با نگرانی از گستردگی وجود کالاهای چینی در رشت افزود:

شرایط بیان کننده آن است که  بازار رشت در حال از دست دادن بافت سنتی اش بوده و کالاهای چینی بازار رشت را تحت کنترل خود گرفته اند.

شیرزاد با تاکید به شناسایی املاک مناسب به منظور ایجاد بازارچه در راستای ساماندهی دستفروشان و ایجاد فضای کسب و کار در رشت اظهار کرد: با تشکیل کمیته های تخصصی به این مهم سرعت بخشیده شود.

وی با اشاره به حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی در راستای ایجاد بازارهای سنتی در رشت افزود: یقینا جذب سرمایه گذار در شرایط مالی فعلی شهرداری رشت در روند اجرای پروژه های عمرانی بسیار تاثیر گذار است.

شیرزاد با ابراز گلایه از بی توجهی مدیران کشوری نسبت به حوزه پسماند رشت گفت: پسماند رشت تبدیل به آزمایشگاه برای برخی از مدیران شده و اخیرا در سفری که عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به گیلان انجام داد مباحث قابل تاملی مطرح کرده است.

رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورا با بیان اینکه زنگ خطر سالهاست که درباره زباله سراوان به صدا درآمده است تصریح کرد: عیسی کلانتری طی سفر اخیر خود به گیلان گفته قصد دارد حالت بحرانی در شهرهای شمالی کشور اعلام کند و این در حالی است که این بحران سال هاست ایجاد شده و بارها از طریق تریبون های مختلف این موضوع به وی و دیگر مدیران این حوزه گوشزد شده بود.

وی به وضعیت نامناسب تالاب انزلی اشاره کرد و گفت: منشا آلودگی تالاب انزلی از سراوان ، زرجوب و گوهررود آغاز می شود اما متاسفانه رئیس سازمان محیط زیست کشور در سفر خود به گیلان بازدید و اشاره ای به این مباحث مهم نکرده و گویا این دو رودخانه و شهر رشت به عنوان مرکز گیلان برای وی اهمیتی نداشته است.

شیرزاد با انتقاد از سرگردانی پرونده سرمایه گذاران در کمیسیون ماده پنج بیان کرد: ماهها است که پرونده سرمایه گذاری به منظور احداث سرویسهای بهداشتی در رشت به کمیسیون ماده پنج ارسال شده اما پس از گذشت چندین ماه تا کنون هیچ پاسخی در این باره ارائه نشده و این در حالی است که برخی از مدیران ارشد استانی مدعی حمایت از سرمایه گذار هستند.

عضو کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر نیز با اشاره به مشاهده یک مورد فرد مبتلا به بیماری تب کونگو اظهار کرد: اطلاع رسانی در این حوزه توسط روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی باید با سرعت بیشتری انجام شود.

بهراد ذاکری با بیان اینکه شهروندان از مصرف گوشت قرمز گرم و تازه پرهیز کنند گفت: شهروندان در صورت ابتلا به تب، درد شدید کمر و گرفتگی گردن به پزشک مراجعه کرده و این موارد جزو علائم بیماری تب کونگو است.

وی با تاکید بر خرید گوشت قرمز از مراکز مجاز افزود: امیدوارم با رعایت موارد بهداشتی مطرح شده در این حوزه مشکلی برای شهروندان ایجاد نشود.

ذاکری در باره نحوه فعالیت بازارچه های خصوصی در رشت بیان کرد: نوع فعالیت ،  دلایل موفقیت و یا شکست بازارچه ها باید توسط سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری رشت تحلیل شده و فقط نباید به راه اندازی بازارچه در شهر اکتفا کنیم.

وی با تاکید بر ایجاد بازارچه ها بر اساس نیازسنجی افزود: ایجاد بازارچه های محلی در نقاط مختلف رشت از جمله انتظارات اعضای کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا از سازمان ساماندهی مشاغل و فرآورده های کشاورزی است.

ذاکری با بیان اینکه در ارائه خدمت به شهروندان باید تعارفات را کنار بگذاریم گفت: حوزه سد معبر باید در کنار بازارچه ها فعال باشد و در بسیاری از کشورهای توسعه یافته دستفروشان در نقاط مشخصی مشغول فعالیت هستند.

عضو دیگر کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت در این جلسه اظهار کرد: از ریاست کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا به منظور پیگیری  موضوع مهم نحوه فعالیت بازارچه ها در رشت سپاسگذارم.

محمد حسن عاقل منش با بیان اینکه باید در راستای رفع معایب و تقویت محسنات بازارچه ها اقدام کنیم گفت:

بیش از یک کیلومتر بازار محلی در مسیر پاره بیجار حمیدیان رشت ایجاد شده و باید بر نحوه فعالیت این بازارها نظارت بیشتری انجام شود.

وی با بیان اینکه تمامی اقلام مورد نیاز در بازار محلی پاره بیجار عرضه می شود افزود: انتظار داریم معاونت خدمات شهری شهرداری رشت به منظور ساماندهی بهتر به این بازار ورود کند.

عاقل منش با تاکید بر حمایت از فعالیت بازارچه ها بیان کرد: بسیاری از بازارچه ها بر حسب ضرورت راه اندازی شده و باید شرایط به گونه ای شود که شکست نخورند و در حال حاضر بازارچه سه راه فلسطین و غیره از رونق برخوردار نیستند.

نائب رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت نیز با اشاره به بازارچه محلی در محله پاره بیجار حمیدیان اظهار کرد: بازارچه محلی پاره بیجار مورد استقبال ساکنین این منطقه است.

محمد حسن علیپور با تاکید بر الگو برداری از بازارهای محلی کشورهای توسعه یافته گفت: مدیران شهرداری رشت باید در قالب سفرهای کاری  به کشورهای توسعه یافته از نحوه فعالیت بازارچه ها در آن کشورها الگو برداری کنند.

سرپرست سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری رشت نیز با اشاره به اینکه ۲۰ بازارچه در سطح شهر متعلق به شهرداری رشت است اظهار کرد: از این تعداد هفت بازارچه غیر فعال و ۱۲ بازارچه متعلق به بخش خصوصی است.

محمدرضا نظری با بیان اینکه بازارچه عینک و ساختمان وارش به بخش خصوصی واگذار شده است افزود: در راستای جمع آوری دستفروشان اقدامات خوبی انجام شده و حضور دستفروشان در حوالی بازارچه های شهرداری رشت موجب کسادی کسبه داخل بازارچه شده بود.

وی به احداث بازارچه محلی در ورودی رشت از سمت جاده پیربازار اشاره کرد و گفت: قصد داریم با هدایت دستفروشان در زمینی که در آن منطقه وجود دارد نسبت به ایجاد بازارچه محلی اقدام کنیم.

نظری با اشاره به اینکه کسبه مستقر در بازارچه های خصوصی ماهیانه ۲۵۰ هزار تومان بابت اجاره بها پرداخت می کنند بیان کرد: برخی از دستفروشان چند ماهی در بازارچه ها مشغول فعالیت بوده اما پس از آن به دلیل نامناسب بودن شرایط اقتصادی از ادامه فعالیت منصرف شدند.

وی به راه اندازی بازارچه های موضوعی در رشت اشاره کرد و گفت: با ایجاد این بازارچه ها شهروندان و گردشگرانی که به رشت مراجعه می کنند برای خرید هر نوع کالایی به بازار خاص آن مراجعه می کنند.

معاون سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری رشت در این جلسه اظهار کرد: جلوگیری از فعالیت دستفروشان در محدوده بازارچه ها خارج از توان سازمان است.

یاسر محجوب افزود: با همکاریهای انجام شده با معاونت خدمات شهری شهرداری رشت تا حوالی ۵۰۰ متری بازارچه ها را از فعالیت دستفروشان پاکسازی کرده ایم.

وی با اشاره به فعالیت بازارچه های  هفتگی در رشت بیان کرد: در آینده نزدیک  بازارچه سنتی با همکاری هایپر مارکت احمدی به منظور ارائه کلیه اقلام سنتی گیلان در رشت راه اندازی می شود.

معاون خدمات شهری شهرداری رشت در جلسه امروز با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه دستفروشان اظهار کرد: اقدامات در این حوزه منفعلانه بوده و هیچ کدام جنبه علمی ندارد.

علی مقصودی با بیان اینکه دستگاه های دیگر نیز در حوزه ساماندهی دستفروشان مسئول هستند گفت: وضعیت به گونه ای در حال پیش روی است که همه دستگاهها خود را کنار کشیده و همه نگاهها در این حوزه به شهرداری رشت معطوف شده است.

وی با تاکید بر اینکه شهرداری رشت متولی ایجاد شغل در جامعه نیست افزود: طرح جامع ساماندهی دستفروشان در حال تدوین است.

مقصودی به موضوع خرید پساب های گوهر رود و زرجوب رشت اشاره کرد و گفت:  بیش از ۸۵ درصد از آب داخل رودخانه ها پساب بوده و شهرداری قصد دارد با ایجاد تصفیه خانه بر روی رودخانه های رشت از ورود پساب به داخل شهر جلوگیری کرده و در صورت تحقق این مهم شرایط سرمایه گذاری در حاشیه رودخانه ها فراهم می شود.

مدیر پیشگیری و رفع تخلفات شهرداری رشت نیز با اشاره به جمع آوری دستفروشان در رشت اظهار کرد: در مناطق پنجگانه شهر رشت نسبت به فراخوان دستفروشان به منظور شناسنامه دار کردن آنها اقدام شده است.

مجتبی شهرستانی با اشاره به تهیه لباس فرم متحدالشکل برای ماموران سد معبر شهرداری رشت گفت: درگذشته درگیری هایی در سطح رشت انجام می شد که ارتباطی به سد معبر نداشت اما برخی با نشر فیلم در فضاهای مجازی قصد داشتند به نوعی حوزه سد معبر شهرداری رشت را با این مساله درگیر کنند.

وی افزود: با تهیه لباس متحدالشکل برای ماموران سد معبر شهرداری رشت از بروز

چنین مشکلاتی جلوگیری می شود.

رئیس سازمان سرمایه گذاری شهرداری رشت نیز در جلسه امروز کمیسیون بهداشت شورا با اشاره به ایجاد بازارچه های جنگلی و صنایع دستی در رشت اظهار کرد: سرمایه گذاران متعددی در راستای ایجاد بازارچه ها توسط سازمان شناسایی شده و باید بسته های سرمایه گذاری را به طور کامل تعریف و سپس از سرمایه گذار برای نشست در این باره دعوت کنیم.

مریم گل احضار با بیان اینکه برای اجرای بازار الگویی برنج در رشت با مشکل کمبود زمین مواجه هستیم گفت: متاسفانه فقدان زمین مناسب در این حوزه مشکلاتی ایجاد کرده است.

وی با اشاره به مدارس متعلق به شهرداری در سطح رشت افزود: بسیاری از مدارس آموزش و پرورش متعلق به شهرداری رشت بوده و قابلیت معاوضه برخی از مدارس متعلق به شهرداری با املاک متعلق به آموزش و پرورش به منظور ایجاد بازارچه های الگویی وجود دارد.

گل احضار با بیان اینکه سرای آهنی برای سرمایه گذار جذابیت ندارد تصریح کرد: سرمایه گذار تمایلی برای اینکه در حوزه جابجایی دستفروشان در این بخش از بازار ورود کند ندارد و انتظار دارد مقدمات توسط شهرداری به منظور سرمایه گذاری فراهم شود.

درباره ی مهزاد چرمساز

مطلب پیشنهادی

تشکیل جلسه مشترک کمیسیونهای بهداشت،محیط زیست وبرنامه وبودجه شورای شهررشت

در جلسه مشترک کمیسیون های بهداشت ، محیط‌زیست و برنامه و بودجه شورای رشت: موافقت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *